Czyszczenie nagrobków
Właściwe czyszczenie nagrobków
Aby nagrobki długo zachowały estetyczny wygląd, niezbędna jest systematyczna pielęgnacja. W zależności od rodzaju kamienia powinno stosować się różne metody czyszczenia, aby kamień nie uległ uszkodzeniu.
Nagrobek z granitu
Nagrobek z granitu jest specyficzny i mimo jego trwałości i twardości, trzeba się z nim obchodzić bardzo delikatnie. Dlatego do umycia granitowego pomnika najlepiej użyć wody z niewielką domieszką płynu do mycia naczyń. Nie wskazane jest używanie tłustych past i żrących detergentów, ponieważ mogą po nich pozostać trudne do usunięcia plamy, bądź trwałe uszkodzenia. W efekcie zamiast mieć satysfakcje z dobrze doczyszczonego nagrobka, będziemy mieli pomnik ze z nieestetycznymi zniszczeniami, których nie da się usunąć.
Granit łatwo wchłania stearynę, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem jest właściwe zabezpieczenie płyty, przez położenie pod zniczami podstawek. Jeśli jednak doszło już do rozlania wosku, to trzeba go rozgrzać gorącą wody i kiedy zmięknie oderwać go od powierzchni. Pozostałości delikatnie zeskrobać.
Nagrobek marmurowy
Mycie należy zacząć od usunięcia kurzu i polania pomnika ciepłą wodą. Do mycia można dodać łyżkę czystego spirytusu. Na zakończenie wytrzeć do sucha, używając do tego miękkiej szmatki lub irchy, dzięki czemu na powierzchni nie pozostaną smugi. Środki czyszczące przeznaczone do marmuru powinno używać się rzadko, nie częściej niż co 1,5 roku, w związku z tym, najlepiej systematycznie dbać o jego estetykę, używając domowych sposobów.
Jeśli warstwa zanieczyszczenia jest zaschnięta, najlepszym sposobem jest położenie na nią mokrej szmatki na około pół godziny i upływie tego czasu brud ostrożnie zmyć gąbką lub miękką szczoteczką. Można wykorzystać także drewnianą łopatkę.
Do mycia nagrobka z marmuru nie należy stosować wybielaczy i substancji kwaśnych, jak np. sok cytrynowy lub ocet, ponieważ konsekwencją takiego postępowania może być to, że marmur po pewnym okresie zmatowieje lub pojawią się na nim przebarwienia. Nie powinno się używać także mydła i oleju, bowiem pozostawiają na powierzchni cienką warstwę, która dodatkowo przyciąga brud. Niestety większość preparatów czyszczących negatywnie wpływa na marmur, ponieważ stopniowo rozpuszczają cząsteczki wapienia. To co ważne, nie należy myć uszkodzonego pomnika, ponieważ może to pogorszyć jego stan. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest oddanie go do renowacji.
Nagrobek lastryko
Nagrobki z lastryko charakteryzują się porowatością, przez co łatwo wnikają w nie zabrudzenia i wilgoć. Jeśli pojawią się na nich mech lub grzyby, trzeba niezwłocznie je usunąć, gdyż z czasem będzie to co raz trudniejsze i konieczne stanie się użycie środków chemicznych. Do czyszczenia nagrobka z niepolerowanego twardego lastryko można używać ryżowej szczotki, niewskazane natomiast jest szorowanie go szczotką drucianą, gdyż może to zmatowić i uszkodzić powierzchnię.
Plamy powstałe na pomniku z lastryko można usunąć wodą utlenioną lub denaturatem. Do zlikwidowania zanieczyszczeń w postaci odchodów, żywicy czy wosku można z powodzeniem wykorzystać szampon samochodowy. Rozlany wosk najlepiej rozgrzać gorącą wodą i zmiękczony oderwać od płyty. W celu ochrony można płytę nagrobną, raz na kilka lat natrzeć woskiem samochodowym. Literki można pomalować farbą olejną, pamiętać należy o zabezpieczeniu nagrobka. Wskazana jest jednak duża dokładność i precyzja.
Jeśli chcemy by pomniki z lastryko zachował estetyczny wygląd musimy poświęcić na to nieco pracy i czasu, ponieważ zaniedbania w tym względzie mogą być trudne do nadrobienia.
Informacje dodatkowe
Jeśli napis zrobiony jest z metalowych liter, trzeba szczególnie uważać z zastosowaniem środków czyszczących, ponieważ, ponieważ metal może wejść z nimi w reakcję chemiczną. W związku z tym, przed przystąpieniem do prac, lepiej zapobiegawczo zabezpieczyć napis folią lub taśmą ochronną.
Bez względu na to, jaki kamień został użyty do budowy nagrobka, konieczna jest systematyczna pielęgnacja, przynajmniej parę razy do roku. Wbrew pozorom, pomoże to zaoszczędzić nasz czas, energię, a nawet pieniądze.